pages

MCT Oil

MCT Oil

MCT Oil

 Yağları eritmek için daha çok yağ tüketmek olanaksız görünüyor, ama doğru yağ çeşidini tükettiğimiz sürece hiç de öyle değil. Orta zincirli trigliseritler (MCT) Hindistan cevizi yağından elde edilen doymuş yağlardır.  Sağlıksız olduğundan dolayı her çeşit doymuş yağdan uzak durmak gerektiğini muhakkak herkes söyler ancak doymuş yağların pek çok çeşidi oluğu ve bunlardan bir kısmının çok sağlıklı olduğu fazla bilinmez. İşte MCT’ler de bu tür sağlıklı doymuş yağlara bir örnektir. Kilo almanıza yol açan ve kandaki kolesterol seviyelerinizi artıran kötü tipteki doymuş yağlardan farklı olarak, MCT’ler vücut tarafından hızlı bir şekilde yakılır böylece ne kilo almanıza yol açar ne de kan kolesterol seviyesini yükseltir. İkinci olarak ise hızlı bir şekilde yandıklarından dolayı, enerji seviyelerini müthiş bir şekilde artırırlar.

 Bazı çalışmalar, MCT’lerin termojenik etkiye sahip olduğunu, yani kalorileri daha hızlı bir şekilde yakması için vücudu uyarabileceğini göstermiştir. Hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, MCT yağı ve kapsülleri atletler ve diyet yapan kişiler arasında giderek popülarite kazanıyor. Atletler, daha çok enerji ile spor yapabilmek için MCT kullanıyorlar. Ayrıca MCT’lerin protein tutucu bir etkiye sahip olduğu, yani yağları yakıp buna karşın kasları korudukları düşünülmektedir.

 Karbonhidratlar ile birlikte alınan MCT’ler, atletik performansı geliştirebilecek sinerjik bir etkiye sahip olabilirler. Araştırmacılar, karbonhidratlara MCT eklemenin, kasları, karbonhidrat depolarının hızlı bir şekilde tüketilmesinden ve buna bağlı olarak yorgunluktan koruduğunu düşünüyorlar.  

 MCT oil yağ asidi sınıfındadır. Kalori içeriğinin düşük olması bakımından diğer yağlardan daha farklıdır. MCT Oil insan vücudu tarafından kolayca sindirilebilen yağ asididir. Düzenli yağ moleküllerinde her gramda 9 kaloriye denk gelirken MCT moleküllerinde 1g 8,3 kaloridir. Kaprilik asit ve kaproik asitten oluşur. Yapılarında 6–12 C atomu bulunur. MCT diğer yağlarla karşılaştırıldığı zaman kalori yakımını artırdığı görülür. MCT vücutta kas enerjisi için, yağ yakımı ve ATP üretilmesi için kullanılır.  Araştırmacıların değerlendirmelerinde ağırlık kaybının meydana gelebilmesi için diyetlerinin yarısının MCT olması gerekir. Obez kadınlarda düzenli yağ kullanımı olduktan sonra toplam kalorinin %24’ü sınırlandırılmış kalori kullanıldı ama deneyimler sonucu 3 ay sonra büyük bir ağırlık kaybı olmadı. İnsanlar yeteri kadar diyet yapmadığı sürece MCT’nin zayıflamaya yardım etmeyeceği görülmüştür. MCT’nin diğer yağlardan daha çok enerji verdiği ortaya çıktığından beri bazı atletler özellikle yoğun dayanıklılık gerektiren çalışmalarında ilgiyle kullandılar. Ancak karbonhidrat alımı kısıtlı olduğunda ve zorlu egzersiz performansında MCT’nin (30-45g) orta miktarlarda yeterli olmadığı görülmüştür. Bir çalışmada MCT’ ye %10 karbonhidrat solüsyonu eklendiğinde performansı artırdığı bulundu. MCT – Oil “orta zincirli trigliserit” içerir. Uzun zincirli gliseride nazaran kolayca metabolizmaya dahil olan hızlı ve doğrudan (yani karaciğere dönmeksizin) enerji veren ve yağ olarak depolanmayan bir yapı söz konusudur. MCT – Oil değerli Omega 3/6 yağ asitlerini içermez, taşıma proteini olarak kan albüminde aminoasit ve E vitamini ile benzer işlevler görür.

 Antrenmandan önce karbonhidrat kompozisyonu ile alınacak 2 çorba kaşığı MCT – Oil sporcular için yeterli miktarı sağlayacaktır. Ve dayanma gücünü artırır

 MCT’nin özellikleri

Mitokondri içine karnitinden bağımsız geçiş,

Kolay hidrolize olma,

Retiküloendotelyal sistemde tutulmama,

Enerji kullanımını olumlu yönde etkileme.

     MCT fazla miktarı depolanmaz, aşırı kullanımı ketoasidoza neden olabilir. Genellikle emülsiyonlarda %50 konsantrasyonda MCT LCT ile kombine edilir MCT'ler LCT'lere oranla daha fazla suda erir. Absorbsiyonları için hiç ya da çok az pankreatik lipaz aktivitesi ve sofra tuzu gerektirir. Bu nedenle absorbsiyon bozukluğu halinde önemli bir enerji kaynağıdırlar. Fakat esansiyel yağ asitlerini sağlayamazlar. MCT'ler karaciğerde metabolize edildiğinde ve ketojenik olduğundan sirotik hastalarda ve hiperosmolar diyabetik sendromda yüksek oranda kullanımı sakıncalıdır. Çünkü karaciğerin 8 karbonlu yağ asitlerini temizleme yeteneğinde kaybolma oktanoate miktarında artmaya ve hepatik ensefalopatiye benzer bir tabloya yol açar. Orta zincirli trigliseritler (MCT), daha etkili bir enerji deposu olmaları, dolaşımdan çabuk alınmaları, daha iyi okside olmaları, yağlı dokular ve karaciğerde sınırlı depolanmaları ve RES ile uyuşmaları avantaj olarak kabul edilebilir.

Kullanım şekli: Günde iki ila dört kez 2 yemek kaşığı MCT alın. Yemeklerden önce ya da egzersizden önce olmak üzere günde 2 adet 500mg’lık tablet alın.

Uyarı:  MCT’ler diyabeti ya da kanda ki kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

MCT Oil

Yorumunuzu bırakın

Not: HTML çevrilmez!

Gönder