pages

BCAA HAKKINDA

BCAA HAKKINDA

BCAA (Branched Chain Amino Acids) çift zincirli temel aminoasitlerdir.

BCAA’lar (L-lösin, L-izolösin, L-valin) kas gelişiminde merkezi bir rol oynayan çift zincirli temel esansiyel aminoasitlerdir. Bu çift zincirli aminoasitler neredeyse tüm proteinlerin yapımında görev almaktadırlar. Kasılma proteinlerinin % 35’ ini oluşturan bu aminoasitler doku ve lif geliştirici olarak kullanılırlar. Vücudun baskıya dayanabilme ve enerji üretebilme yeteneğini artırır. Geliştirici metabolizmada (insülin, enerji metabolizması) yer alırlar ve vücut bu maddeleri yalnızca Alanin meydana getirmek için değil Glutamin, HMB, KIC(ketoisokaproate) gibi metabolizmaya faydalı birçok diğer maddeyi de üretmek için kullanır. Yoğun egzersizlerde Leucine diğer bütün aminoasitlerden daha fazla kullanılır. Kas geliştiren sporcular için BCAA, "Anabol etkisi" açısından çok önemlidir. Vücut enerji ihtiyacını glikojenlerden sağlar. Vücut belli bir süre sonra tükenen glikojenler yerine benzer içerikli BCAA' ları yakmaya başlar. Bu durumda vücut tamamen serbest aminoasitlere ihtiyaç duyar. Aslında, kaslarınız BCAA'lara açtır. Örneğin, tipik bir protein öğününden sonra kaslar tarafından emilen aminoasitlerin %90'ını BCAA'lar oluşturur. Kasları geliştirmeye yönelik yapılan antremanlarda yeteri miktar BCAA takviyesi yapılmazsa vücut bu ihtiyacını kaslarda bulunan BCAA'lardan karşılar ve antremanlardan beklenilen verim alınmaz ve kas gelişimi gecikir. Yoğun ve yorucu antremanlarda kasların yıpranmasını önler ve yüksek emilimi sayesinde daha hızlı bir yenileme sağlar. BCAA takviyesi ağır ve yoğun antreman sonrası kasların yenilenip genişlemesi için vazgeçilmez bir takviyedir.

BCAA hem yapıcı ve hem de onarıcı etkileri içerir. Egzersiz sırasında BCAA vücudunuzun büyümesi için istenilen testesterona göre kortisol oranını sağlar. (Kortisol böbreküstü bezlerinden salgılanan, vücuda fazladan besin sağlanmasına etki eden ve bağışıklık sisteminin önceliklerinin tehlike durumuna göre yeniden düzenlenmesini sağlayan kortikosteroid hormondur.) BCAA'nın aynı zamanda insülin, büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri faktörler (IGF-1) gibi yapıcı hormonların salgılanmasına katkıda bulunan etkileri de vardır. BCAA'nın önemli noktalarından biride kaslardaki protein parçalanmasını önlemesidir. Çeşitli araştırmalar BCAA'da ki aminoasitlerin onarıcı etkiler yarattığını ağır antrenman ve diyet sonrasında vücudun kas ağırlığını koruduğunu göstermişlerdir. Fakat BCAA'lar büyüme ve ağırlığın korunmasıyla da sınırlı değildirler. Diğer aminoasitlerden farklı olarak, BCAA'lar uzun süreli egzersizler sırasında bir yakıt olarak okside olurlar. Bu gibi egzersizlerde, BCAA'lar alanine-glikoz çevrimi yardımıyla vücudunuzun kan şekeri seviyelerini düzenlerler. Kalori kısıtlaması dönemlerinde BCAA kullanmak temel ağırlığı korurken seçici bir biçimde yağın yakılmasını sağlar.

Araştırmalar, BCAA’ların kilo verme döneminde yağ yakımında ve kas kütlesinin artışında önemli rolü olduğu göstermiştir. Yarışmaya hazırlanan sporcularda BCAA takviyesi alanların, almayanlara göre çok daha fazla yağ yakımı ve kas kütlesinde artış sağladığı kanıtlanmıştır. BCAA,  B vitaminleri ile zenginleştirilerek etkisi arttırılmıştır.

BCAA’nın anlatılan rolünün yanı sıra bağırsaktan kan dolaşımına geçerek doğrudan kaslara ulaşabilme avantajı vardır. Diğer aminoasitler filtrelendikleri karaciğerden dolanmak zorunda olduklarından kaslarda kullanılmak üzere glutamin/alanin maddesi azalır. Bu nedenle, diğer aminoasitleri kullanmaktansa kolayca ve hızla absorbe edilerek içsel glutamin ve alanin sentezi sağlayan BCAA’ları kullanmak daha etkili bir çözümdür.

BCAA 'ları takviye olarak almak ayrıca ameliyat sonrası iyileşme sürecini ve kas yapım hızını artırır. BCAA 'lar kas dokusu dâhil her türlü protein fonksiyonunun uygun işlemesi için gereklidir. Kas hücrelerinin hızlı büyümesi yeterli miktarda BCAA alımı ile doğru orantılıdır

Güreşçiler üzerinde yapılan bir araştırma, ekstra BCAA almayan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında bu sporcuların karbonhidrat alımını azaltıp protein + BCAA alarak daha fazla yağ yaktıklarını ortaya çıkarmıştır. Daha ilgi çekici olan ise normal diyetle çok zor görülen bir durum olan mide yağlarının erimesiydi.

Avrupa’da binlerce sporcu için Amino BCAA en etkili Amino asit preparatıdır. Esansiyel Amino asitler (EEA’lar) ve özellikle çapraz zincirli amino asitler (BCAA’lar) kas yapımı içi vazgeçilmez birer yapı taşıdır. Bunlar sadece kas yapımı için gerekli olan birer yapı taşı olmakla kalmayıp aynı zamanda kas yapımını hızlandıran biokatalizatörlerdir.

Bu amino asitlerin kandaki miktarı her arttığında (burada BCAA L-Leucine özellikle çok önemlidir), kas protein sentezi teşvik edilir. Antrenmandan kısa bir süre önce veya antrenman sırasında alınmaları durumunda teşvik edilen kas protein sentezini sayesinde kas hücrelerine giden kan miktarında belirgin oranda artış olur.

 

BCAA’lar (L-Leucine, L-Valine, L-Isoleucine) ağırlıklı olarak vücut proteini ve vücut dokusu üretiminde kullanılan esansiyel aminoasitlerdir. Diğer esansiyel aminoasitler biyolojik olarak aktif başka maddelerin de örneğin hormonlarda kullanılırken BCAA’lar sadece vücut dokusu üretiminde kullanılırlar. Örneğin kas ve organlar vs.

 

BCAA’lar sadece vücut dokusu üreticileri de değildir.

….. BCAA’lar ensülin etkileri sayesinde kas hücresi oluşumunu destekleyip hızlandırırlar. Bunu karbon hidratlardan bağımsız olarak Ensülin hormonunun sentezini hızlandırmak suretiyle gerçekleştirirler.

….. BCAA’lar (özellikle de Leucine) sırf doku hücrelerinde yoğun bir şekilde bulunmaları ile kas protein sentezini desteklerler.

….. BCAA’lar endogen olarak vücutta HMB (Hydroxy-Methylbutyrat) ve KIC (Keto-Isocaproate)’lere dönüştürülürler.

….. Karbon hidratlarla birlikte özellikle glikoz-alanin-sirküleri vasıtasıyla aminoasit sevkıyatını (özellikle alanin) destekleyerek sporcuların daha enerjik bir yapıya kavuşmalarını sağlarlar.

….. BCAA’lar kanda yeteri miktarda bulunmak suretiyle örneğin antrenman, stres veya hastalık gibi sebeplerle vücutta meydana gelebilecek protein tasfiyesini, mevcut vücut dokusunu ve endogen proteinleri, örneğin kas proteinlerini muhafaza ederek (antikatabol etki) en aza indirir.

….. BCAA’lar (özellikle Leucine) antrenman, iş yoğunluğu ve zihni yorgunluk sebebiyle oluşabilecek yorgunluk sinyallerinin kan-beyin geçişinde beyine gönderilmesini engeller. Bu şekilde sporcunun enerjik kalmasını ve konsantrasyon kaybına uğramamasını sağlayarak, refleksleri (dövüş sporu yapanlar ve takım sporları yapanlar için) canlı tutarlar.

….. Karın, basen ve sırt alt kısımlarında yerleşmiş “kahverengi” yağ dokularının yakılmasını teşvik ederler. “Kahverengi” yağ bildiğimiz beyaz yağa oranla daha sıkıdır ve daha derinde yerleşiktir. Bu sebeple sökülmesi ve eritilmesi daha zordur.

BCAA’ların kalp damar sistemi, bağışıklık sistemi, kanser koruması, siroz, kronik yorgunluk vs. türü hastalıklar üzerinde beslenme bilimi açısından olumlu fonksiyonları vardır. Burada bu ürünün tıbbi sağlık açısından faydalarına daha fazla girmeyeceğim.

Leucine, Valine ve Isoleucine bağırsaklar tarafından doğrudan ve bir değişikliğe uğratılmadan süratle (15 dakika) özümlenerek kas ve hücre yapımı için kan dolaşımına sevk edilebilen tek aminoasitlerdir. Bu sebeple kullanımları sonucunda daha fazla etki gösterirler.

Bütün esansiyel aminoasitler kısaca EEA’lar (L-Leucine, L-Valine, L-Lysine, L-Methionine, L-Phenylalanine, L-threonine, L-Tryptophan, bunlara ilaveten çocuklarda L-Cystein ve L-Tyrosine esansiyeldir) vücut proteini için yapı taşlarıdır ve bu aminoasitler özellikle kas yapımı için hayati öneme sahiptir.

Bu aminoasitlerden sadece birisinin eksik olması veya az olması durumunda vücut kütlesi azalır.

Amino BCAA dövüş sporu yapanlar tarafından refleksleri arttırdığı ve vuruş gücünü son raunda kadar taşıması sebebiyle “ikinci nefes” olarak adlandırılır ve çok sevilir.

 

Vücudumuz gelişmesi ve sağlıklı kalması için gerekli olan semi esansiyel aminoasitleri EEA’lardan kendisi (endogen) üretebilir.

Teorik olarak sadece EEA ile beslenmek yeterlidir de denilebilir. Uygulamada ise esansiyel ve semi esansiyel amino asitler içeren Proteinler ve amino asitlerin vücudun bütün protein sentezi için saf EEA’lardan daha iyi olduğu görülmüştür. Her şeye rağmen kas gelişimi ve oluşumu için ideal besin maddesi olması sebebiyle protein ve amino asitlerideki EEA oranı mümkün olduğunca yüksek olmalıdır.

 

Kullanım şekli:

10g Amino BCAA 300ml sıvı ile günde bir kez alınmalıdır.

Genrise BCAA

Yorumunuzu bırakın

Not: HTML çevrilmez!

Gönder