pages

İpuçları

Aşağıdaki listede değişiklik yapma hakkımızı saklı tutarız:

 

1) Sporcu her gün her bir vücut kg ağırlığı başına 2 gr protein almalıdır. 

2) Kas protein sentezinin bilinçli olarak ergogenics, EAA’lar, BCAA’lar, Leucine, Beta ecdysteron, 3-O-Methyl-D-Chiro-Inositol, enzimler ve / veya ensülin modulatörleri tarafından destekleniyor olması halinde yukarıdaki 2 gr miktarın 3,5 gr’a çıkarılmasını tavsiye ederiz. 

3) Burada dikkat edilmesi gereken şey her gün her bir vücut kg ağırlığı başına 1 gr proteinin düzenli olarak ve normal gıdalar vasıtasıyla tüketilmesine dikkat edilmelidir. 

4) Antrenmandan önce, antrenman esnasında ve antrenmandan hemen sonra ve antrenmandan 2 saat sonrasına kadar 0,8 – 1 gr hızlı protein (whey protein) ve /veya yüksek BCAA katkılı ve özellikle yüksek seviyede Leucine katkılı serbest esansiyel amino asitler (EEA) aynı miktarda karbon hidratlarla (dekstroz) birlikte tüketilmelidir. 

5) Sabahları kalktıktan sonra 0,5 gr hızlı protein artı esansiyel amino asite ilaveten aynı miktarda karbon hidratla (antrenman öncesi ve sonrasında olduğu gibi) birlikte tüketilmelidir. 

6) Klasik 3 öğün arasında (ki bu öğünler protein açısından zengin olmalıdır ki uzun süreli etkilerini gösterebilsinler) içeriğindeki L-Leucine miktarına bağlı olarak 0,3 – 0,5 hızlı protein ve/veya serbest amino asitler (EAA ) her bir vücut kg ağırlığı başına tüketilmelidir. 

7) Yağ ve karbon hidrat tüketimi her gün en az 60 gr iyi yağ yani omega 3 yağ asitleri ihtiva eden yağlar tüketilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken şey karbon hidrat tüketiminin vücut yağı oluşturmayacak şekilde mümkün olduğunca yüksek tutulmasıdır. 

8) Mikro gıda beslenmesine dikkat edilmelidir. Gerçi protein konsantreleri amino asit konsantreleri vs. mikro gıda maddeleri içermektedir. 

9) Yüksek protein tüketimi sırasında yeterince su içilmesine dikkat edilmelidir. Böbrekleri çok iyi olmayan sporcular daha az protein buna karşılık daha çok serbest amino asitler almalıdırlar.